środa, 21 listopada 2018

Gnoza


Gnoza

Gnoza nie jest wiedzą intelektualną. Jest wiedzą, która bierze w objęcia całą istotę człowieka, żądając od niego oddania całego siebie. Gnoza wymaga od ucznia dawania, totalnego poświęcenia. Tak jak ona cała oddaje się ludzkości.

Gnoza jest Tchnieniem Najwyższego. Wnika w całe ciało uświęconym powietrzem, chwyta za serce, oczyszcza odczuwanie i pragnienia, dobija się do głowy i żąda zmiany myślenia.

Bywa jednak, że człowiek nie chce dostroić się do Gnozy. Chce, by Gnoza mu służyła na jego warunkach. Tak jak chciwa żona rybaka w gnostycznej  Bajce o Rybaku i Złotej Rybce. Człowiek nie chce oddać swojego brudu, swych nieczystych nawyków, przyzwyczajeń, pragnień. Nie chce się zmienić. Nie chce umrzeć. Chce żeby Gnoza zapewniła mu wygody, splendor i chwałę.

Może używać tej wznioałej mądrości, by karmić nią swój umysł. Wówczas gromadzi jak chomik intelektualną wiedzę (gnostyczną jak mu aię zdaje) i w swym mniemaniu staje się mędrcem. Patrzy z góry na tych, których "policzki" są mniej wypchane ;-) W oczach ludzi moze cieazyc się szacunkiem i powazaniem, jednak w oczach Gnozy pozostaje głupcem. Chciwym głupcem, który wypchał sobie usta i żołądek tak wielką ilością jedzenia, że jego system nie jest w stanie go przetrawić.

Gnoza jest pokarmem, manną ktora płynie z nieba i którą uczeń ma za zadanie strawić, by mogła stać się jego ciałem i krwią, jego elektrycznością i światłem aury. Jeśli uczeń nie chce trawić a wzbogacać swoje spiżarnie, straci wszystko łącznie ze zdrowiem i na końcu życiem. Gnozę trzeba czuć i miłować całym sercem, każdą myślą i czynem. Kochać nad życie. I wtedy ukazuje nam Ona swoją niesamowitą magię, obsypuje darami i błogosławieństwem.

Gnoza nie jest wiedzą intelektualną. Jest mądrością daleko przekraczającą ludzkie rozumowanie i logikę. Najlepiej zrozumie ją serce z jego intuicją i odczuwaniem. Gmozy nie da się ubrać w słowa, ona jesr niepojęta.
I w tej wielkości, która sięga od ziemi do nieba człowiek znajduje oparcie, schroniemie, drogę i nowe życie. Gnoza jest potężną mocą przemiany. Jest nowym Powietrzem. Co z tego, ze będziesz znał na pamięć wszystkie techniki oddechowe z całego świata, jeśli nie nauczysz się o!dychać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ręce Duszy

 Ręce Duszy Emilia Wróblewska - Ćwiek (Artykuł ukazał się w czasopiśmie Logon) Dusza człowieka otrzymała dwie ręce: lewą miała wyciągać w gó...